MUN… in the cradle of democracy

Αδελφοποίηση ομίλων και προετοιμασία κοινής δράση

Ο όμιλος “MUN in the cradle of Democracy” με υπεύθυνη καθηγήτρια την κα Ειρήνη Μπομπόλου αδελφοποιήθηκε με τους ομίλους Model United  (MUN) του 1ου Πρότυπου Γυμνασίου Αθήνας με υπεύθυνη καθηγήτρια την κα Ρουμελιώτη Μαρία και τον όμιλο: «Το ρητορεύειν εστί φιλοσοφείν» του 1ου Πρότυπου Λυκείου Αθήνας με υπεύθυνη την κα Ντούπα Εύη.

Οι τρεις όμιλοι θα συνδιοργανώσουν μια κοινή δράση και συγκεκριμένα μια τριήμερη διασχολική εκδήλωση διάχυσης των αποτελεσμάτων των ομίλων με τη μορφή  προσομοίωσης συνεδρίασης διακρατικών επιτροπών (Πολιτικές, Κοινωνικές/Ανθρωπιστικές, Περιβαλλοντικές κα).

Η τελική εκδήλωση θα λάβει χώρα στις 29-31 Μαρτίου στο χώρο του 9ου Γυμνασίου/Λυκείου ή/και σε άλλους κατάλληλους χώρους που θα οριστούν και θα είναι ανοικτή και σε μαθητές άλλων σχολείων.

Κοινές δράσεις των ομίλου “MUN in the cradle of Democracy” και «Τόποι της Αθηναϊκής Δημοκρατίας»

1. Παιχνίδια ρητορικής με θέμα τη Δημοκρατία

Την Τετάρτη  8 Νοεμβρίου 2023 οι όμιλοι “MUN in the cradle of Democracyκαι «Τόποι της Αθηναϊκής Δημοκρατίας» αφού είχαν προσκληθεί στο χώρο του 1ου Πρότυπου Γυμνασίου Αθήνας και συμμετείχαν σε παιχνίδια ρητορικής στα Αγγλικά σε μια δράση την οποία είχε διοργανώσει η καθηγήτρια Αγγλικών του 1ου Πρότυπου Γυμνασίου Αθήνας κα Καλογεράκου Κλεοπάτρα, σε συνεργασία με την επί χρόνια υπεύθυνη του ομίλου ρητορικής του 1ου Πρότυπου Γυμνασίου κα Μαστιχιάδου Εύη και στην οποία συμμετείχαν εκτός από τους μαθητές του 9ου Γυμνασίου Αθήνας και οι μαθητές του Carl von Ossietzky Gymnasium από το  Bremerhaven της Γερμανίας το οποίο επισκέφθηκε τη χώρα μας στα πλαίσια Ευρωπαικού Προγράμματος Erasmus+ KA1 με θέμα τη Δημοκρατία. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να αλληλοεπιδράσουν και να επιχειρηματολογήσουν πάνω σε σημαντικά θέματα που σχετίζονταν με τη δημοκρατία και τα ανθρώπινα δικαιώματα.

• Public Speaking στην Πνύκα

Την Πέμπτη 9 Νοεμβρίου 2023 οι όμιλοι “MUN in the cradle of Democracyκαι «Τόποι της Αθηναϊκής Δημοκρατίας» συναντήθηκαν στο βράχο της Πνύκας με τους μαθητές του 1ου Πρότυπου Γυμνασίου Αθήνας και τους μαθητές του γερμανικού σχολείου Carl von Ossietzky Gymnasium. Εκεί, οι μαθητές και των τριών σχολείων είχαν την ευκαιρία, να εκφωνήσουν δίλεπτες ομιλίες στα Αγγλικά πάνω σε αποφθέγματα που σχετίζονται με τη Δημοκρατία και τους θεσμούς της.

2.Συμμετοχή των Μαθητών μας στο Συνέδριο MSKMUN

Οι μαθήτριες του ομίλου “MUN in the cradle of Democracy” με υπεύθυνη καθηγήτρια την κα Ειρήνη Μπομπόλου συμμετείχαν στο συνέδριο MSKMUΝ που πραγματοποιήθηκε στο 1ο Γυμνάσιο Κηφισιάς από τις 7 ως τις 10 Μαρτίου 2024.Στις μαθήτριες του ομίλου είχαν ανατεθεί ρόλοι διπλωματών που αντιπροσωπεύουν χώρες – μέλη του ΟΗΕ σε επιτροπές όπως η περιβαλλοντική, η επιτροπή κοινωνικών και ανθρωπιστικών θεμάτων, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας κ.ά.

Για την επιτροπή στην οποία συμμετείχαν έπρεπε να έχουν κάνει έρευνα πάνω σε δυο προκαθορισμένα θέματα που απασχολούν την παγκόσμια κοινότητα και να προετοιμάσουν ένα ψήφισμα με τις θέσεις της χώρας τους. Κατά την πρώτη ημέρα του συνεδρίου δημιουργούν συμμαχίες με άλλες χώρες μεπαρόμοιες θέσεις με τις οποίες θα πρέπει να καταλήξουν σε ένα κοινό ψήφισμα το οποίο θα πρέπει να υπερασπιστούν έτσι ώστε να ψηφιστεί από ολόκληρη την επιτροπή τους.

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.