Εκδηλώσεις 2019-2020

«Προμηθεύς δεσμώτης»

Το σχολείο μας φιλοξένησε στο χώρο του την όπερα Προμηθέα Δεσμώτη του Αισχύλου. Ένα πρόγραμμα εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Ο Προμηθέας είναι το πρώτο έργο της Ελληνικής Τριλογίας που συναποτελείται από τα έργα Προμηθεύς λυόμενος και Προμηθεύς πυρφόρος. Ο Αισχύλος πραγματεύεται την ηρωική αντίσταση του αλυσοδεμένου στον Καύκασο Προμηθέα. Η Βία, μαζί με τον απρόθυμο Ήφαιστο, εκτελώντας τη διαταγή του Δία, οδηγούν τον Προμηθέα σ᾽ ένα έρημο μέρος της Σκυθίας και τον καθηλώνουν πάνω σ᾽ ένα βράχο, επειδή έκλεψε από τους θεούς τη φωτιά και τη χάρισε στους ανθρώπους.

Στην παράσταση συμμετείχε και η χορωδία του 9ου Γυμνασίου Αθηνών υπο την διεύθυνση της μουσικού Ελένης Λουλούδη.

Μουσική: Παναγιώτης Καρούσος

Σκηνοθεσία Ειρήνη Κώνστα

• «Μίλα Τώρα»

Με βασικό μήνυμα το «ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ» το 9ο γυμνάσιο Αθηνών συμμετείχε σε μία δράση που διοργάνωσε το «Χαμόγελο του Παιδιού» για την Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας.

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.