Σχολικές Επίσκέψεις 2017-2018

Van Gogh Alive- The Experience

Δεκέμβριο 2017, οι μαθητες του σχολείου μας επισκέφτηκαν την έκθεση “Van Gogh Alive – The Experience”. Είδαν μία μοναδική παρουσίαση όλων των έργων του μεγάλου Ολλανδού ζωγράφου καθως 3.000 πίνακες, σκίτσα αλλά και κινούμενες εικόνες, προβάλλονταν από το φημισμένο σύστημα υψηλής τεχνολογίας SENSORY4™. Οι ρέουσες εικόνες που γινόντουσαν ένα σώμα με τους ψηφιακούς ήχους, δημιουργούσαν μία μαγευτική και καθηλωτική ατμόσφαιρα που συνέπαιρνε τους μαθητές.

Βουλή

Οκτώβριο 2017, οι μαθητες της Γ’ Γυμνασίου του σχολείου μας παρακολούθησαν από τη Διεύθυνση της Βιβλιοθήκης της Βουλής των Ελλήνων την Έκθεση «Ιωάννης Καποδίστριας: Η πορεία του στο χρόνο». Η τελευταία εγκαινιάστηκε στις 22 Νοεμβρίου 2016 από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας κ. Προκόπιος Παυλόπουλος. Στην Έκθεση παρουσιάστηκαν χειρόγραφα και έγγραφα, έντυπες εκδόσεις και εφημερίδες, κειμήλια και έργα τέχνης. Παράλληλα, ποικίλα τεκμήρια που έχουν παραχωρηθεί ευγενικά από δημόσιους φορείς και ιδιώτες εκτέθηκαν στους μαθητές μας.

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.