Δανειστική Βιβλιοθήκη

Αγαπητοί μαθητές και γονείς,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το Σχολείο μας διαθέτει Σχολική Δανειστική Βιβλιοθήκη, έναν πραγματικά λογοτεχνικό θησαυρό για το σχολείο μας και τους μαθητές/τριες του. Η Βιβλιοθήκη στεγάζεται στο γραφείο των καθηγητών.

ο Σχολείο μας με σκοπό την ενίσχυση του ρόλου της Βιβλιοθήκης στη σχολική ζωή καθώς και την καλλιέργεια της αγάπης για το διάβασμα και τα βιβλία, θα λειτουργήσει τη Βιβλιοθήκη ως δανειστική καθ’ όλη τη διάρκεια του Σχολικού έτους 2023-2024 και οι μαθητές/τριες θα μπορούν να δανειστούν το σύνολο των βιβλίων της συλλογής, να μάθουν τη διαδικασία δανεισμού με οργανωμένο τρόπο, να δημιουργήσουν, να εξοικειωθούν με την αναζήτηση βιβλίων, με τη χρήση λεξικών, με τη καταγραφή στοιχείων και με την κατάκτηση των τρόπων με τους οποίους η βιβλιοθήκη γίνεται ένας ζωντανός οργανισμός, πηγή γνώσεων και απόλαυσης και όχι μία ατελείωτη σειρά ερμητικά κλειστών βιβλίων.

Κανονισμός Λειτουργίας των σχολικών Βιβλίων: εδώ

Σας ευχόμαστε να αξιοποιήσετε και να χαρείτε τα βιβλία της Βιβλιοθήκης μας και να ταξιδέψετε μαζί τους!

Καλή ανάγνωση!

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.